Czym jest bruksizm i jakimi metodami można go wyleczyć?

Czym jest bruksizm?

Bruksizm to mimowolne, nawykowe zgrzytanie zębami lub ich zaciskanie. Zachowanie to najczęściej aktywuje się podczas snu, przez co często jest niezauważalne przez cierpiącą na to schorzenie osobę. Niepodjęcie działań może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, wykraczających poza jamę ustną. Poznaj przyczyny występowania bruksizmu i metody leczenia.

Przyczyny zgrzytania zębami (bruksizmu)

Mimowolne zaciskanie i zgrzytanie zębami ma swoje podłoże fizyczne jak i psychiczne. Najczęściej występujące przyczyny to:

  • Wady zgryzu – ścieranie się zębów następuje na skutek ich nieprawidłowego styku, np. tyłozgryz czy zgryz głęboki.
  • Przewlekły stres – wzrost napięcia nerwowego wywołany problemami osobistymi lub zawodowymi.
  • Częste żucie gumy - prowadzące do napięcia co chwilę używanych i mocno pracujących mięśni
  • Ogólny gorszy stan zdrowia - powoduje stres i zaciskanie zębów
  • Częste palenie papierosów i picie alkoholu - nikotyna zawarta w papierosach stymuluje układ nerwowy napinając mięśnie odpowiedzialne za żucie. Sen po alkoholu oraz paleniu jest zaburzony i nasila występowanie bruksizmu nocą.
  • Uwarunkowania genetyczne - predyspozycja do nadmiernego lęku i stresu pośrednio wpływa na możliwość wystąpienia zgrzytania zębami.
  • Owsiki lub wyrzynanie zębów - u dzieci zgrzytanie zębami może być zauważalne w okresie wyrzynania się zębów oraz podczas zwiększonej aktywności owsików podczas snu (u zarażonych dzieci)

Metody leczenia bruksizmu

Leczenie bruksizmu to często nie tylko jedno działanie. Najskuteczniejsze okazuje się połączenie interwencji stomatologicznej z redukcją stresu dnia codziennego.

Leczenie stomatologiczne

Leczenie stomatologiczne zgrzytania zębami to jedno z działań walki z tym schorzeniem. Stosowanie specjalnych nakładek, tzw. szyn relaksacyjnych zabezpiecza zęby przed uszkodzeniami podczas snu. Na rozluźnienie mięśni stosuje się też zabiegi z wykorzystaniem botoksu (toksyny botulinowej), wykorzystywanej w medycynie estetycznej.

Leczenie ortodontyczne

Bruksizm spowodowany wadami zgryzu leczony jest ortodontycznie. Wykorzystuje się do tego aparaty ortodontyczne różnego typu, dobrane do aktualnego stanu zębów pacjenta. Korekta ustawienia zębów pozwala poprawić powierzchnię ich styku i zmniejszyć uszkodzenia wywołane zgrzytaniem. 

Ćwiczenia relaksacyjne

Ćwiczenia relaksacyjne to kolejna metoda walki z bruksizmem. Joga, medytacja, czy techniki oddechowe pomagają redukować napięcie emocjonalne, zmniejszając tendencję do zaciskania zębów. 

Terapia behawioralna

Problemy emocjonalne mają spory udział pośród przyczyn występowania bruksizmu. Psychoterapia lub terapia poznawczo-behawioralna pomaga znaleźć przyczyny występowania problemów i eliminację czynników wywołujących nawyk zgrzytania zębami u pacjenta.

Czym grozi nieleczenie bruksizmu?

Zaniechanie leczenia bruksizmu prowadzi do całkowitej lub częściowej utraty zębów, zwyrodnienia stawu skroniowo-żuchwowego, wystąpienie stanów zapalnych, zaniku kości w żuchwie i szczęce, trudnych do opanowania napadów bólu głowy i utraty kształtu koron zębów na skutek wytarcia. Nieleczone zgrzytanie zębami utrudnia sen i regenerację, nie tylko osobie cierpiącej na schorzenie, ale i obecnym obok partnerom.

Zapraszamy na profesjonalną wizytę kontrolną do Diamond Clinic w Jabłonnie przy ul. Marmurowej 53 lok.2 w celu dobrania odpowiedniej metody leczenia i poprawy komfortu życia.