Aparat samoligaturujący - czym jest i kiedy go wybrać?

Czym jest aparat samoligaturujący? Czym różni się od tradycyjnego aparatu?

Aparat samoligaturujący to nowoczesny typ stałego aparatu ortodontycznego eliminujący konieczność wykorzystywania ligatur (specjalnych gumowych opasek). Ten typ aparatu odróżnia od tradycyjnego rozwiązania specjalny wbudowany system trzymający łuk ortodontyczny bez dodatkowego zapięcia. Pozwala to zredukować dyskomfort występujący podczas leczenia, ograniczyć liczbę wizyt i zmniejszyć widoczność aparatu na zębach.

Aparat samoligaturujący - zalety i wady

Zalety aparatu samoligaturującego

  • Krótszy czas leczenia w porównaniu do tradycyjnego aparatu ortodontycznego. Wydajniejsza praca możliwa jest to do uzyskania dzięki mniejszym siłom tarcia. Zęby przesuwają się w pożądanym kierunku szybciej, skracając czas leczenia nawet o kilka miesięcy.
  • Mniejszy dyskomfort leczenia i użytkowania. Zamki bezligaturowe łagodniej oddziałują na zęby i tkanki, przez co ograniczony jest dyskomfort wywoływany noszeniem i regularnymi korektami ustawienia zębów. 
  • Rzadsze kontrole u ortodonty. Brak konieczności regularnej wymiany ligatur pozwala odsunąć w czasie wizyty w gabinecie nawet do 8 tygodni.
  • Brak konieczności usuwania nadliczbowych zębów. Specjalna budowa aparatu samoligaturującego w niektórych przypadkach pozwala zachować nadliczbowe zęby, które w przypadku tradycyjnego aparatu stałego musiałyby zostać usunięte.
  • Łatwe utrzymanie higieny jamy ustnej. Dużo łatwiej jest utrzymać aparat ortodontyczny w czystości gdy nie są zastosowane w nim ligatury. Nadal trzeba przykładać dużą uwagę podczas jego konserwacji, jednak nie jest to tak uciążliwe.
  • Estetyczniejszy wygląd. Zamki w aparacie stałym samoligaturującym mają mniejsze rozmiary, niski profil i gładką powierzchnię. Możliwe jest też wybranie wariantu z zamkami estetycznymi.

Wady aparatu samoligaturującego

  • Wyższa cena w porównaniu do tradycyjnego stałego aparatu ortodontycznego. Specjalistyczne zamki i wykorzystana do ich tworzenia nowoczesna technologia wymaga większych nakładów finansowych. Koszty te kompensować mogą późniejsze rzadsze wizyty kontrolne oraz krótszy czas leczenia ortodontycznego.
  • Mniejsza kontrola nad ustawieniem zębów. Tradycyjne aparaty stałe pozwalają lekarzowi ortodoncie na bardziej precyzyjne zmiany ustawienia zębów.
  • Brak możliwości zastosowania aparatu bezligaturowego w każdej sytuacji. Nawiązując do punktu poprzedniego, w niektórych sytuacjach zaawansowanych wad zgryzu może być słuszne jedynie wykorzystanie tradycyjnego aparatu na zęby.
  • Delikatniejsza budowa. Zamki zastosowane w aparacie samoligaturującym są bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne powstałe na skutek uderzenia lub silnego nacisku.

Kiedy zdecydować się na aparat samoligaturujący?

Aparat bezligaturowy do leczenia wad zgryzu może być stosowany zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Nie będzie on dobrym wyborem dla osób ze skomplikowanymi wadami - lekarz ortodonta sam ograniczy wybór pacjentowi do metody pozwalającej na skuteczne leczenie wybranego przypadku. Na aparat samoligaturujący decydują się zazwyczaj osoby mogące pozwolić sobie na większy początkowy koszt procesu korekcji ustawienia zębów. Jest on także odpowiedzią na potrzeby pacjentów o wysokim poczuciu estetyki, które chcą jak najmniej obnosić się z faktem przechodzenia przez zabieg prostowania zębów.

Zapraszamy osoby z Jabłonny, Legionowa i okolic zainteresowane leczeniem ortodontycznym przy użyciu aparatu samoligaturującego lub przy wykorzystaniu innych metod ortodontycznych do Diamond Clinic przy ul. Marmurowej 53 lok.2 po fachowe doradztwo i korekcję wady zgryzu.